top of page

Advertise Here.

Read Full Story Here...
Formby School of Dancing & Perfoming Arts new banner.jpg

Formby Junior Sports Club's Annual Presentation Evening

FRANK'S PRESENTATION EVENING REPORT - 08/05/2017 9 May, 2017

Formby Junior Sports Club’s Annual Presentation Evening was held at St. Jerome’s Church Hall on Friday 5th May 2017.

There were two Award Ceremonies. The first one was for the children under the age of ten and the second session was for the older members from under eleven up to and including the under eighteen’s.


Master of Ceremonies, FJSC Chairman Frank Rourke, informed the two packed audiences of some facts about the fantastic 2016-2017 football season.


The club membership reached five hundred and twenty-seven - the best for seven years. This included three hundred and sixty-two boys and a record number of one hundred and sixty-five girls.


There were thirty-eight teams in the Inter Club Section.


Thirty-two teams played Representative team football for FJSC in local junior football league - another club record.


This included twelve Girls’ Representative Teams - the highest ever.


Each Saturday morning the average attendance has been over two hundred boys and girls from four to fifteen years of age.


Twelve Inter Club age groups have also had the opportunity to take part in additional coaching sessions on Saturdays.


The FJSC Representative Teams have had their best season for many years.

ROLE OF HONOUR


LEAGUE CHAMPIONS


Under 10 Girls’ Hotspurs – Autumn Hightown League

Under 10 Girls’ Hotspurs – Spring Hightown League

Under 11 Girls’ Albion – Autumn Hightown League

Under 13 Boys’ Blacks – Craven Minor League Championship

Under 14 Boys’ United – Craven Minor Premier Division

Under 14 Boys’ Blacks – Craven Minor Championship

Under 15 Girls’ –West Lancs Girls’ West Division.


LEAGUE RUNNERS-UP


Under 13 Boys’ Whites – Craven Minor Premier Division

Under 15 Boys’ – Craven Minor League

Under 17 Girls’ – West Lancs Girls’ League Youth Division


CUP WINNERS


Under 11 Boys’ Whites – Craven Minor League Trisconi Cup

Under 14 Boys’ Blacks – Craven Minor Anita Shaw Cup

Under 18 Boys’ - Craven Minor League Geoff White Cup


CUP FINALISTS


Under 8 Girls’ Rockets – Hightown League

Under 9 Boys’ – Craven Minor League

Under 11 Girls’ Albion – Hightown League

Under 11 Girls’ Real – Hightown League

Under 13 Girls’ Jets – Hightown League

Under 14 Boys’ United - Craven Minor League

Under 15 Boys’ – Craven Minor League

Under 15 Girls’ – West Lancs League

Under 18 Boys’ Whites – Craven Minor League


TOURNAMENT FINALISTS


Under 7 Boys’ Blacks – Craven Minor League

Under 8 Boys’ Whites – Craven Minor League

Under 8 Boys’ Blacks – Craven Minor League


Representative Teams’ Secretary Ray Highton and Girls’ Representative Team Secretary Tina Hamilton presented one hundred and ninety children with trophies and cups for their efforts throughout the season. Also assisting in the ceremony were FJSC Executive Committee members Mike Hughes, John Warren, Ken Craven and Keith Jones.


INTER CLUB AWARD WINNERS

YEAR ONE BOYS


Special Awards – Finley White, Luke Patel, Anthony Hargreaves, Connor Scarisbrick, Thomas Szabo, William Corbett, James Potts, Owen Griffiths and Robert Belfrage.


Appearances Award – Sebastian Wood and Harry Nelson.


Top Scorer – Sebastian Wood


YEAR TWO BOYS


Special Awards – Dylan Madeley, Jack Finnegan, Jack Guy and Jacob Lynch.


Appearance Awards – George Dent, Eddy Vos, Archie Beckett and Jamie Jawook.


Top Scorer – Max McBride


YEAR ONE, TWO AND THREE GIRLS


Special Awards – Sienna Fortune, Amelia Anwar, Lola Cole, Hollie Campbell and Holly Foster.


Appearance Awards – Ella Foster, Jessica Duncan and Lucy Duncan.


Top Scorers – Maddie Vernon (Year One) and Elise Hodgson (Year Two).


YEAR THREE BOYS


Special Awards – Jake Verinder, Lucas Rawlins, Charlie Nuttie, Sam McKenna and Micky Denison.


Appearance Awards – Harry Lofthouse, Liam Kirk and Thomas Dent.


Joint Top Scorers – Finley Richards and Thomas Dent.


YEAR THREE, FOUR AND FIVE GIRLS


Special Awards – Harriet Tunley, Evie Balshaw, Megan Hulse, Amber Fortune, Imogen Hodgson, Eva Meredith, Isla Ryan, Isabelle Conway, Mila Lukic, Millie Martin, Isabella Shaw, Iris Davidson, Sophia Anwar and Neve Thornton.


Appearance Awards – Katelyn Vos (Year Three), Kiera O’Rourke (Year Four) and Aimee Walsh (Year Five).


Top Scorers – Katelyn Vos (Year Three), Grace Rooney (Year Four) and Ellie Todino (Year Five).


YEAR FOUR AND FIVE BOYS


Special Awards – Charlie Lynch, Oscar Fletcher, Josh Kenn, Matthew Smith, Nathan Cousens, Joe Finnegan, Kai Hall, Alex Farrell, Oliver Shaw and Jack Yarwood.


Appearance Awards – Lewis Parker (Year Four), Dominic Hamilton, Jacob Heaney and Will Greenwood (Year Five).


Top Scorers – Lewis Parker (Year Four) and Jacob Heaney (Year Five).


YEAR SIX AND SEVEN GIRLS


Special Awards – Eva Sears, Ruby Houghton, Pippa Gowling, Rosie Johnson, Ella Stainton, Brooke Denison, Zoe Sixsmith, Lily Hall, Beth Brewer, Sophie Bennett and Yasmin Jones.


Appearance Awards – Yasmin Godsall (Year Six) and Lauren Holden (Year Seven).


Top Scorers – Yasmin Godsall (Year Six) and Erin Denison (Year Seven).


YEAR SIX AND SEVEN BOYS


Special Awards – Bobby Hersey, Henry Leason, Kyle Phillips, Ellis Parry, Scott Truett, Lewis Vos and Luke Phillips.


Appearance Awards – Sam Trappe, Luke Honour, Matteo Heaney (Year Six) and Gerard Broomfield (Year Seven).


Top Scorers – Luke Honour (Year Six) and Daniel King (Year Seven).


YEAR EIGHT AND NINE GIRLS


Special Awards – Annabel Gowling, Lauren Carr, Simone Jones, Lucy Robins and Erin Smith.


Appearance Awards – Jessica Mordaunt (Year Eight) and Lily Hamilton (Year Nine).


Top Scorers – Josie McIver (Year Eight) and Lily Hamilton (Year Nine).


FJSC REPRESENTATIVE TEAMS

BOYS’ - SPECIAL AWARDS


Under 7’s – Jamie Jawook (Whites), Archie Beckett (Blacks).

Under 8’s – Finlay Hunter (W), Koray Murray- Cakar (B),

Joe Cooper (Rangers).

Under 9’s – Jamie Simpson.

Under 10’s – Dev Patel (W), Oliver Charnock (B).

Under 11’s – Jake McNeight (W), Taylor Twentyman (B).

Under 12’s – Rylie Read (W), James Wilson (B).

Under 13’s – Dan Griffin (W), Jamie Murphy (B).

Under 14’s – Joe Hampson (United), Will Hall (B).

Under 15’s – James Honour.

Under 18’s – Tom Barrett.

Under 18’s – Rob Harrison(W), Sam Rimmer (B).


GIRLS’ - SPECIAL AWARDS


Under 8’s – Maria Byrne (Tornados), Florence Raikes (Rockets).

Under 9’s – Olivia Ball (Atletico).

Under 10’s – Lauren Boardman (Hotspurs).

Under 11’s – Jasmin Stevens (Real), Aaliyah Turner (Albion).

Under 12’s – Helena Davies (Rangers), Bella Plows (United).

Under 13’s – Dot Russell –Gajos (Jets).

Under 14’s – Sammy Godsall.

Under 15’s – Charlotte Doyle.

Under 17’s – Caitlin MacBeth.


BOYS’ - PLAYER OF THE YEAR AWARDS


Under 7’s – Thomas Wilson (W), Anton Coyne (B).

Under 8’s – Luke Lewis (W), Thomas Dent (B), George Campbell- Myatt (R).

Under 9’s – Corey Ashworth.

Under 10’s – Will Greenwood (W), Dylan Riley (B).

Under 11’s – Jack Rummens (W), Jacob Lewis (B).

Under 12”s – Conor Leyland (W), Daniel King (B).

Under 13’s – Jack Lemmens (W), Will Neave (B).

Under 14’s – Oliver Shaw (Utd.), Lewis Constable (B).

Under 15’s - Owen Highton.

Under 18’s – Jay Johnson.

Under 18’s – Joe Gallen (W), Lucas Gabriel (B).


GIRLS’ – PLAYER OF THE YEAR AWARDS


Under 8’s – Isabella Moore (Tornados), Megan Hulse (Rockets).

Under 9’s – Kiera O’Rourke (Atletico).

Under 10’s – Paige Leather (Hotspurs).

Under 11’s – Georgia Garforth (Real), Holly Rimmer (Albion).

Under 12’s – Mollie Murphy (Rangers), Freya Thornton (Utd)

Under 13’s – Anna Johnson (Jets).

Under 14’s – Holly Pearson.

Under 15’s – Nina Macy.

Under 17’s – Molly Barton.


GLYN MASON MEMORIAL TROPHIES


FJSC Player of the Year Trophy for 2016-2017.

Presented by Dr. John Rowlands (Glyn’s dad)

Awarded to Jamie Murphy.


FJSC Team of the Year Trophy for 2016-2017.

Presented by Glyn’s sister Vicky.

Awarded to FJSC Under 15 Girls.


During the evening the following Inter Club organisers and voluntary helpers were thanked for their efforts all season:-


Frank Rourke, John Warren, Ken Craven, Keith Jones, Bob Broomfield, Tina Hamilton, Colin Hamilton, Dave Ashworth, Simon Heaney, Sarah Jacklin, Jill Lofthouse, Julie Godsall, Lisa Weir, Rachel Lewis, Yvette Stainton, Sharon Denison, Jeanette Jawook and Darren Jawook.


FJSC Representative Team Managers were also thanked for managing and coaching their respective teams so well.

BOYS’ TEAMS


Darren Jawook, Andrew Coyne, Carl McBride, Paul Lewis, Brian Kirk, Jon Bauer, Dave Ashworth, Simon Heaney, Colin Hamilton, Mike Rummens, Bob Broomfield, Andrew Gresty, Henry Forsyth, Ray Pendleton, Jim Sergison, Dave Rich, Julian Hall, Brian Treble, Ray Highton, Connor Wagstaffe, Russell Malone, Martin Gabriel and Kevin Gallen.


GIRLS’ TEAMS


Tina Hamilton, Chris Dixon, Graham MacBeth, Ramon Tapia, Chris Balshaw, Andy Duncan, Stuart Foster, Megan Ball, Shawn Boardman, Fiona Matthews, Paul Turner, Danny Ward, Derek Brewer, Martin Thornton and Darren Gowling.


Also deserving special mention were – Dave Rich (FJSC Webmaster) and regular Inter Club guest coaches Simone Magill (Everton Ladies and Northern Ireland International) and Jordan Parker (England Futsal International and Tranmere Rovers Academy Coach).


In addition all assistant coaches for the Representative Teams and FJSC coaches who have coached the children on Saturday mornings and in midweek were thanked.


FJSC Chairman Frank Rourke, on behalf of everyone at the club, thanked Dr. John Rowlands and Glyn’s sister Vicky for presenting the Glyn Mason Awards.


The club’s Executive Committee, club sponsors, parents and friends were also thanked for their help and support of Formby Junior Sports Club at the conclusion of a very successful football season.

LATEST NEWS


Formby Junior Sports Club has been awarded The FA Charter Standard Development Club of the Year by Liverpool County Football Association. FJSC will also go through to the Regional Final. The Regional winner would then go through to the National Finals at Wembley.


This is a great achievement for the club. FJSC will be invited to attend a presentation to receive this prestigious award later this month.


A big thank you must go to FJSC Representative Team Secretary Ray Highton for working so hard behind the scenes to make sure that our very large club has kept up with all the necessary FA requirements needed to maintain this status.


The combination of a large number of Representative Boys and Girls Teams together with the Inter Club Section which caters for children of all abilities has been recognised at this high level.


Congratulations to everyone. It has been a wonderful team effort. This includes all club members, team managers, coaches, voluntary helpers, Executive Committee members and parents.

498 views
GA Bathrooms.jpeg
square.jpeg
Logo.png
BLD Studio.png
Large Square Advert.jpg
square with Hot Tub.jpg
Square Advert 1.jpg

Submit Your News to Formby Bubble

Contact us with your Community News, Business or Sports News. 

Phone our Newsdesk on: 01704 86 30 30 

Email info@formbybubble.com

Facebook www.facebook.com/formbybubble

Twitter  www.twitter.com/formbybubble

Instagram: www.instagram.com/formbybubblenews

 

Please submit your news story to info@formbybubble.com, the biggest news outlet for Formby with over 40,000 individual hits on our website every month and over 500,000 page views!

  • Instagram
  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
Featured Stories
Banner with Hot Tub.jpg
Slap-N-Tickle-3.png
Banner.png
bottom of page